Navdihujoč zborovski sistem v Sloveniji in zborovska piramida v Zavodu sv. Stanislava
Inge Breznik (SI) in Damijan Močnik (SI)
Kategorija: Izobraževanje
Zborovska glasba ima v slovenski kulturi bogato tradicijo, kar se odraža tudi v slovenskem izobraževalnem sistemu. Vsi otroci lahko prepevajo tako v sklopu obvezne glasbene vzgoje kot tudi obšolske dejavnosti zborovskega petja. Glasbeno vzgojo in zbore vodijo pedagogi z univerzitetno izobrazbo.
Glasba je pomemben gradnik učnega programa v Zavodu sv. Stanislava, kjer skoraj polovica učencev poje v pevskem zboru. Sedem šolskih in dijaških zborov, dva zbora nekdanjih dijakov, zmage na prestižnih tekmovanjih, udeležba na Svetovnem zborovskem simpoziju in Konvenciji ameriških dirigentov (ACDA), koncerti profesionalnih simfoničnih orkestrov, turneje in še marsikaj.
INGE BREZNIK (SI) je leta 2005 diplomirala na ljubljanski Akademiji za glasbo na temo razsežnosti ljudske glasbe v vzgajanju nacionalne identitete in razumevanju svetovnih kultur. Izkušnje je pridobivala kot mlada raziskovalka na Univerzi v Mariboru in učiteljica glasbene vzgoje na različnih osnovnih šolah. Glasba namreč ne pozna meja, nima omejitev, zato je najprimernejša za gradnjo mostov med ljudmi. Trenutno je zaposlena kot svetovalka na Zavodu Republike Slovenije za šolstvo na področju glasbe, redno pa objavlja tudi strokovne in znanstvene prispevke.
DAMIJAN MOČNIK (SI) (1967) je eden najuspešnejših sodobnih slovenskih skladateljev, saj njegova dela izvajajo povsod po svetu. Njegovo zborovsko glasbo tipično krasijo tekoče glasbene strukture. V vsakem delu se skriva ogromno dramatičnih preobratov z bogatimi, nenavadnimi in včasih skrivnostnimi zvoki. Od leta 1993 je dirigent in umetniški vodja glasbenih dejavnosti v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani. Zasnoval je zborovsko piramido, ki je postala pomemben del slovenske zborovske glasbe. Zmagal je na več tekmovanjih za skladatelje, od leta 2019 pa deluje kot profesor analize glasbenih oblik in kompozicijske tehnike na ljubljanski Akademiji za glasbo.